Marketingové konzultace tel: +420 603 922 253, e-mail: info@development4project.cz
sila_prostredi_kolem_nas

Síla prostředí kolem nás

Setkal jsem se již s různými faktory, které zapříčinily rozpad několika firem, nebo dokonce lidských životů. Tím jedním z nich je překvapivě ten, podle mého názoru, nejméně nápadný, paradoxně ale s těmi nejhoršími následky!

sila_prostredi_kolem_nasZnáte známé pořekadlo Tichá voda břehy mele? Tak úplně přesně tomu tak je i v tomto případě.

Onu tichou vodu symbolizuje prostředí. A právě to nás mnohdy dokáže pěkně semlít, v horších případech dokonce i utopit!

V tomto článku bych se na prostředí rád zaměřil podrobněji. Přestože je považováno za jeden z hlavních faktorů úspěchu, může však zapříčinit i pravý opak!

Hledejme to pozitivní

1) Vybavte si situaci, kdy vám bylo opravdu dobře a cítili jste, že život vás opravdu baví.

2) Nyní se na tu situaci podívejte „shora“ a odpovězte si na otázky:

    1. Koho jste měli kolem sebe? Byl to jeden člověk, dva, nebo snad skupina lidí?
    2. Jaké jste měli pocity? Byl to pocit bezpečí, pohody, štěstí, klidu nebo pocit, že je vše v pořádku a jak má být?

3) Jak se tvářili a chovali lidé kolem vás? Co jste z nich cítili? Zájem, pohodu, klid, radost?

4) Jak jste se v přítomnosti těchto lidí cítiil? Měli jste chuť být v jejich přítomnosti?

A teď pravý opak!

 1) Vybavte si chvilku, kdy jste se cítili naopak nejhůře. Nesví, nervózní, možná až zmatení, znavení nebo snad zklamaní?

2) Opět se na situaci podívejte „shora“ a odpovězte si na tyhle otázky.

    1. Koho jste kolem sebe měli? Jednoho člověka, dva, nebo skupinu lidí?
    2. Kde to bylo? První den ve škole, v práci? Stáli jste před novou výzvou nebo v neznámém prostředí?

3) Jak se tvářili a chovali lidé kolem vás? Co jste z nich cítili ? Odpor, strach, nepochopení, odstup?

4) Jak jste se v jejich přítomnosti cítili? Měli jste chuť být v jejich přítomnosti?

Podívejme se na obě situace ještě jednou

Co bylo pro obě situace společným jmenovatelem? Bylo to něco z níže uvedených pojmů?

  1. Lidé – V každé situaci, byl někdo, kromě vás nebo tam někdo byl před tou situací?
  2. Pocity z lidí – Cítili jste se nějak v přítomnosti těchto lidí? Jak?
  3. Vnímaní -Vnímali jste, co vyzařuje z těch lidí?

Pokud se vám povedlo na všechny otázky bez váhání odpovědět, můžu vám pogratulovat. Pocítili jste sílu prostředí, ve kterém jste se v určitých situacích nacházeli.

Prostředí jako takové tvoří zejména lidé. Díky lidem, které kolem sebe máte, se cítíte dobře, nebo špatně. V přítomnosti jiných lidí můžete růst, nebo padat. Právě díky lidem máte pocit podpory, opory a bezpečí, nebo naopak odporu, závisti až nepřátelství a nenávisti.

Proč to tak je? Proč nás prostředí tak ovlivňuje? Zkusím to vysvětlit na krátkém příkladu z dob našich předků, protože kořeny problematiky ovlivňování na základě prostředí, dosahují až sem…

Jak už z dějepisu víme, v dobách homo sapiens jsme žili ve skupinách. Společně jsme lovili medvědy, mamuty, šavlozubé tygry a spolu jsme také rozdělávali oheň. Starali se o sebe navzájem. Zatímco muži lovili, ženy se staraly o tábořiště. Žilo se nám krásně, dokud jsme drželi pospolu. Věděli jsme, že nám je lépe v přítomnosti tlupy, prakticky to bez ní nešlo, protože odloučení nebo vyloučení z tlupy znamenalo jistou smrt. Byly to silné emoce, které se však ukotvily ve vývoji našeho mozku. Říká se tomu pud sebezáchovy, který jistě všichni dobře známe. Emoční mozek je však pořád silný a tyhle pocity nás stále ovlivňují.

Nebudu rozebírat anatomii a samotný mozek i s jeho možnostmi. Chci jen poukázat na společného jmenovatele z této doby. Už i v pravěku se jednalo o člověka, přestože trošku v jiné podobě. To člověk byl příčinou toho, zda jste se cítili v bezpečí, nebo naopak. Právě z toho důvodu vznikaly takovéto skupiny, které dokázali držet při sobě. Věděli, že čím více lidí se sejde pohromadě, tím lepší pocit jedinec získá. Odloučení od nich probouzelo pocity strachu, nebezpečí. Zcela jistě si to neuměli představit.

sila_prostredi_kolem_nas

Dle mého názoru, důvod proč nás prostředí tak ovlivňuje, sahá právě až do těchto pradávných dob. Mozek se za tu dobu sice změnil, vyvinul, ale ty pradávné vzorce tam stále jsou a možná si to ani nepřipouštíme, ale ovlivňují nás. Je nutné si to uvědomit, pojmenovat, a pak s tím můžeme pracovat.

Když víte, s čím pracujete, nepracuje se vám lépe?

Moje osobní zkušenost

Budování vlastního podnikání se věnuji už téměř 4 roky. U nás doma je však pojem podnikání poněkud cizí, protože s tím nikdo doposud zkušenost neměl. Neberu jim to za zlé, i když podpora byla minimální. Tak to prostě občas bývá, když se někdo blízký pouští do nových a neznámých věcí (je to jako vybočení z tlupy).

Čím méně podpory jsem v okolí měl a čím více jsem se setkával s kritikou, tím menší byla moje motivace dál podnikání budovat, ovšem nevzdal jsem se. Zlom nastal tehdy, když jsem se přidal k Amway a začínal potkávat úspěšné podnikatele z různých oborů. Tito lidé mysleli jinak –  pojem podnikání pro ně nebyl cizí. Úplně jsem své prostředí vyměnil a víte, co se stalo? Začínalo se mi dařit, přišly první úspěchy a velké kroky.

Znám spoustu lidí ve svém okolí, kteří měli stejný problém a nejsou to jen lidé z podnikatelského prostředí. Znám úspěšné lidi, kteří své nepodporující až kritické prostředí vyměnili, a právě to je posunulo kupředu. Znám také lidi, kteří se změny prostředí velice báli a nakonec jej nezměnili i za cenu toho, že jsou v životě zklamaní, že nic nedokázali. Jejich prostředí je slušně semlelo. Když se jich zeptáte, proč se do toho nepustili, mohou odpovídat něco ve stylu: Nikdo mi nevěřil, bál jsem se, neznal jsem nikoho, kdo by mi pomohl, všichni mě odrazovali, měl jsem spoustu překážek…

Ve skutečnosti to ale znamená, že tito lidé neměli kolem sebe někoho, kdo by jim ukázal řešení. Někoho, kdo by je podpořil a ukázal možnosti.

Zakončím to příkladem z filmu Fantastická zvířata a kde je najít. Kdo film neviděl, doporučuji na něj podívat. Kdo film viděl, bude vědět, o čem mluvím.

sila_prostredi_kolem_nasV jedné části byl tvor Occamie. Malý tvoreček, který vypadá jako okřídlený had. Tuto postavu jsem si oblíbil, protože krásně zpodobňuje sílu prostředí. V jedné části hlavní hrdina Mlok Scamander tohoto tvora hledal, protože mu utekl. Zmizel na půdu velké budovy, kde nabral obrovské velikosti, protože mu to prostředí umožnilo.

Ta půda byla fakt velká. To byla jeho schopnost – dokázal se přizpůsobit svému prostředí. V části, o které mluvím, tvora chytil do malé čajové konvičky, tak, že mu tam hodili hmyz a jelikož tvor měl hlad, přizpůsobil se tomu malému prostředí, aby si vydatnou svačinku mohl pořádně vychutnat.

A teď ta myšlenka

Jako lidé máme sklony přizpůsobovat se svému okolí (prostředí), ale nemělo by to být naopak? Bojíme se snít ve velkém a máme pocit, že je to moc velký krok, ovšem mnohdy jsme ani to nezkusili nebo to vzdali příliš brzo. Někdy začneme, objeví se trocha kritiky, špatných pohledů, „ promluva do duše“ a spokojíme se s menšími sny. Je to smutné, ale bohužel to tak často funguje, mohl bych reálné příklady počítat na prstech. Jak to vidíte vy? Podělte se o svůj příběh. Nakonec mám ještě jednu otázku:

Jak často se přizpůsobujete svému prostředí vy?

Chcete vědět jak Vaší firmu prostředí ovlivňuje?? Zkuste naši analýzu zdarma.

Budu rád také za komentář zde, jak na Vás článek působí a zda s tím souhlasíte nebo nikoliv. Jsem rád i za typy na zlepšení. 🙂

 

Přesunout se na začátek