Marketingové konzultace tel: +420 603 922 253, e-mail: info@development4project.cz
Nase_kamaradka-motivace_a_jeji_pritel_plan

Naše kamarádka motivace a její přítel plán

Určitě jste se ocitli v situaci, kdy se něco opravdu, ale opravdu nedařilo. Jak se říká, když už, tak pořádně. Možná si pamatujete situaci, kdy byste nejradši se vším sekli a vykašlali se na to, já osobně to znám velice dobře. Nebo chvilku, kdy jste se fakt snažili, ale prostě to nešlo. Snažíte se hubnout, ale stejně nehubnete. Učíte se, ale stejně se to nejste schopni naučit. Ano šílený pocit co, ano moc dobře to znám…

Ale proč to tak vůbec je? Pokusím se Vám to vysvětlit z vlastní zkušenosti. První věc, na kterou se zaměříme, je slovo – motivace. A tento článek možná pomůže i mě samotnému si nějaké věci připomenout. Motivace znamená důvod Vašeho konání. Otázku proč něco děláte a co z toho budete mít.

Přesná definice je: Motivace usměrňuje naše chování a jednání pro dosažení určitého cíle. Vyjadřuje souhrn všech skutečností – radost, zvídavost, pozitivní pocity, radostné očekávání, které podporují nebo tlumí jedince, aby něco konal nebo nekonal.

A teď z mé zkušenosti

Chodíval jsem pravidelně běhat, drželo mě to pěkně dlouho, i když s přestávkami. Protože jsem chtěl mít skvělou kondici, abych se mohl  v budoucnu více věnovat zavodním sportům. Pak najednou se nashromáždilo mnoho věcí, začal jsem si stanovovat další a nové cíle a zapomínal jsem na svou motivaci, proč vlastně běhám, protože jsem měl pozornost jinde. A co myslíte, že se opět stalo? Ano, znovu jsem s běháním přestal a stále jsem ve fázi, kdy si důvody připomínám. Takže důvod, proč jsem opět přestal běhat je samozřejmý. Ztratil jsem motivaci, přestal jsem si jí připomínat, doslova a do písmene, dal jsem ji stranou. Tohle je příklad z běhání.

Nase_kamaradka-motivace_a_jeji_pritel_planTeď to vezmeme z jiného soudku. Představte si jednu situaci, kdy jste ztratili motivaci. Kompletně si prošpacírujte svůj život. Podívejte se na svou práci, své koníčky, čas trávení s kamarády, poznávání se s novými lidmi, škola, cokoli co Vás napadne. Jak najdete tu správnou situaci? Jednoduše. Vzpomeňte si na něco, co jste chtěli moc dělat, co Vás bavilo, kde jste se cítili dobře, co Vás opravdu zajímalo, ale pak se něco stalo a dali jste to úplně stranou. Už víte? Já ano – mé běhání. 😀

 

Zkusíme takové cvičení, které já osobně provozuji, a je opravdu prospěšné. A teď si ho udělám znovu na běhání, spolu s Vámi. Ano občas je potřeba si to připomenout a motivaci získat zpět a já nejsem výjimka.

1) Teď si tu situaci, činnost, vybavte. Vezměte si papír a tužku.

2) Napište si to velkým nahoru, doprostřed papíru.

3) Teď si napište: Deset důvodů, proč zrovna tohle. Klidně může být více, možná deset nenajdete a najdete jen pět, to nevadí, časem se přidají další, ale čím víc, tím líp.

4) Teď si napište: Co proto, abyste toho dosáhli nebo se tomu začali věnovat, můžete udělat v nejbližší době. Napište aspoň 5 věcí, opět čím víc tím líp. Nemusí to být jen činnost, ale může to s tím také souviset. Třeba: Chci zase začít pravidelně běhat. Kouknu na to, jak to dělají profíci.

5) Teď si napište: Co proto můžete udělat co nejdříve, nejlépe hned zítra.

6) Teď si vyberete jeden způsob, Vám nejmilejší.

 1. Vyfoťte si ten papír a dejte si to třeba na pozadí počítače, mobilu.
 2. Vezměte si více papírků, kde si vypište to slovo a nejsilnější důvody a umístěte to na 3 místa, kde nejčastěji chodíte.
 3. Napište si to na kartičku a použijte ji, třeba jako záložku do knížky.
 4. Napište si to na přední stranu diáře.
 5. Nastavte si to jako upomínku na počítači nebo mobilu.
 6. Pokud Vás napadne ještě něco, fantazii se meze nekladou, ale musí to být na očích, co nejčastěji.

7) Podívejte se na to 3krát denně (např. ráno, odpoledne, večer)

A teď na tom začnete makat, finta je ve slovu akce – začít něco dělat.

Jsou další dvě důležité věci – pozornost, akce. Je důležité mít na Vašich důvodech stále pozornost, já tohle podcenil, a proto jsem

Nase_kamaradka-motivace_a_jeji_pritel_plan

 přestal běhat. A jsem si jist, že se v tom taky najdete. Neustále si připomínejte své důvody, proč něco děláte, abyste měli motivaci pokračovat navzdory problémům, které se objeví. Ale jen koukáním a připomínáním jak a proč skálu nezboříte. Je důležité zvednout zadek a pustit se do práce nebo Vám zaručuji, že se unudíte k smrti. A i na tohle mám skvělou fintu.

 

 

Vezměte si další papír a diář, já to udělal před chvilkou.

2) Namalujte si tabulku.

 1. Do tabulky napište svisle (shora dolů), čas po hodinách od 8:00 do 22:00 – záleží na času vstávání, je to na Vás. Co hodina to třeba cm.
 2. Vodorovně (nahoře – zleva doprava), napište dny v týdnu – od pondělí do neděle.
Po Ut St Čt Pa So Ne
8:00
9:00…

 

 1. Potom s diářem vyškrtejte červeně, všechny okýnka, kde nemáte čas. Jste v práci, učíte se, spíte, relaxujete..
 2. Jinou barvou, třeba zelenou. Vyškrtejte časy, kdy máte čas.

Třeba takhle:

Po Ut St Čt Pa So Ne
8:00  ——-  ——-  ——-  ——-
9:00…  ——-  ——-

 

 1. A teď si vyberete časy, které můžete zaplnit, aktivitami, činnostmi, akcemi, které máte uvedené v úkolu číslo 4 ( co můžete udělat..)
 2. Teď si ten papír dejte na viditelné místo a pusťte se do akce.

Tomuhle se říká plánování. Je to opravdu skvělý způsob, jak zvládnout mnoho věcí a mezitím si držet pozornost na tom, co opravdu chcete dokázat a je to jeden z prostředků, jak toho dosáhnout.

Plánovat můžete dny, týdny, měsíce a komu se chce, klidně i roky. 😀

ALE DOPORUČUJI, NEPLÁNOVAT 100% ČASU, co když zavolá milovaná tchýně, že chce vyzvednout z práce. 😀

 

Ještě mám jednu vychytávku, co můžete udělat s tou Vaši plánovací tabulkou. Já osobně, jí používám i na plánování financí.

Stanovím si: Kolik přesně potřebuji vydělat a za jakou dobu, udělám k tomu tabulku, spočítám všechny volné hodiny. Vezmu částku, kterou musím vydělat a vydělím jí volnými dny. Co zjistíte? Nic Vás nenapadá? Ok. Zjistíte, kolik stojí hodina času, který promrháte. A když tohle zjistíte, tak myslíte úplně jinak.

Plánování je skvělá věc, je to plán vaší vytrvalosti, je to prostředek k dosažení svých cílu a nezbytné palivo, pro Vaši motivaci. Teď už zbývá poslední věc, kterou nacpu do pár vět. Jakmile dosáhnete toho, co jste si naplánovali, náležitě se za to odměňte, snězte oblíbený dortík, oblíbený film nebo se domluvte s partnerem na náležité odměně.. Je to na Vás. Zhodnocujte i malé výsledky, to je to, co Vám ještě pomůže neztratit motivaci, pokračovat dál. Já to začal dělat tak, že každý den naplánuji, co chci následující den udělat a večer zhodnotím, co jsem dokázal a co ne.

Potřebujete v podnikání pořádný plán a nevíte, jak na to? Zkuste naší analýzu zdarma.

A napište mi věc, kterou jste si vybrali a berte to zde, jako veřejný závazek, to taky pomáhá ;). A dejte mi vědět, jak se Vám to povedlo.

Hezký den a mnoho úspěchů!

Budu rád také za komentář zde, jak na Vás článek působí a zda s tím souhlasíte nebo nikoliv. Jsem rád i za typy na zlepšení. 🙂

Přesunout se na začátek