Marketingové konzultace tel: +420 603 922 253, e-mail: info@development4project.cz
Tvrdy_k_systemu_a_mekky_k_lidem

Tvrdý k systému a měkký k lidem

Když jsem tohle poprvé slyšel, od jednoho z mých vzorů Petra Urbance, byl to pro mě obrovský AHA moment a konečně jsem byl schopen popsat mou vizi projektového managementu slovy.

Ať chceme nebo ne, pokud v podniku je špatné vedení, pak nefunguje celý podnik. Jenže 90% manažerů řídí podnik špatně, aniž by o tom věděl nebo je přesvědčen, že to dělá správně, ale podnik padá a nikdo neví proč a ta nejhorší možná možnost, že manažer řídí vědomě špatně, protože je posedlý absolutní kontrolou a to má opravdu špatný dopad na podnik a na všechny, co v něm jsou. A příkladů je daleko víc, o těch až jindy.

A proč je to tak hrozné? Proč to ovlivňuje všechny?

Měli jste někdy pocity, že se Vám do práce nechce, nechodíte tam rádi, pomlouváte svou práci a všechny v ní, cítíte se zmatení v práci, je toho na vás moc? Máte pocit, že neustále Vás trestají a pořádně nevíte proč a za co? A teď kapku extrém: Chodíte do práce, jen proto, že musíte, absolutně vás nenaplňuje, je to pro vás ztráta času? Nemáte po práci na nic energii ani náladu? Nefunguje vám to v práci a potom vám to nefunguje ani doma, ani v životě, prostě to staré známé –  když se nedaří, tak všechno? Co když vám řeknu, že tohle všechno může způsobit špatný vedoucí pracovník firmy? Těch příčin je víc, ale tohle je ta nejzákladnější. Pokud jste manažer firmy, ani o tom nemusíte vědět, ale možná vám tenhle článek pomůže si o tom udělat vlastní obrázek a podívat se na to z vlastního pohledu.

Tvrdy_k_systemu_a_mekky_k_lidem

V každém podniku musí být jasně stanovena pravidla a všichni o nich musí vědět. Samozřejmost je na ty pravidla dbát a porušení pravidel, řádně potrestat. Z ní to jednoduše? Jednoduché to vskutku je, ale způsobuje to obrovské problémy, i když tak možná ani nevypadá. Tohle heslo přesně znamená dbát na dodržování pravidel, ale netrestat lidi za to, když se jim něco stane. Řeknu to jinak, pokud člověk vědomě poruší pravidla, je to důvod k výtce, ale pokud něco poručí nevědomě? Pokud ani neví, že tam to pravidlo je? Pokud se stane něco, co nemůže ovlivnit? Pokud se mu něco stane, aniž by to udělal úmyslně? Je tohle důvod k trestu? Myslím, že se shodneme, ne.

Jak prosté, ale realita je taková, že 90 % manažerů nejen v ČR, dělá přesný opak a i za tohle padají tresty.

90 % manažerů se řídí přesným opakem – Být tvrdý k lidem, ale měkký k systému.

90 % manažerů nemá ani stanovená pravidla a i přesto trestají porušení „nepsaných pravidel“.

Tohle je opravdu základ ve vedení podniku, ale sami víte, pokud nefunguje správně základ, pak nefunguje nic, a postupem času, pak spadne celý dům. Podívejte se na to ze svého pohledu a pošlete mi váš názor.

Chcete se dozvědět, jak je na tom Vaše firma  a lidi v ní? Zkuste naší analýzu zdarma.

Budu rád také za komentář zde, jak na Vás článek působí a zda s tím souhlasíte nebo nikoliv. Jsem rád i za typy na zlepšení. 🙂

Zdroj: Tenhle článek, byl vytvořen na základě videa Petra Urbance, tvrdý k systému, měkký k lidem.

Přesunout se na začátek