Marketingové konzultace tel: +420 603 922 253, e-mail: info@development4project.cz

Počátek pádu aneb jiný úhel pohledu

Stejně jako mnoho z Vás, i mě se dotkla koronakrize 2020/2021. Sleduji ji už od počátku, ale nezajímají mě počty nakažených, protože je nepotřebuji k tomu, abych si uvědomil, že něco není opravdu dobré. 

Tuto situaci sleduji z pohledu krizového a procesového managera a zajímá mě, co tato krize způsobí nebo naopak nezpůsobí. Rád z těchto situací vyvozuji další vývoj.

V celé naší historii bylo mnoho těžkých situací. Od temného středověku až po průmyslovou revoluci, kdy jedna zásadní změna v lidském prostředí, jeden vynález, způsobil miliardy dalších reakcí, se kterými se vídáme doteď i po stovkách let.

Předtím, než jsem se ve 22:59 v posteli, kdy jsem se pokoušel spát, rozhodl tento text napsat, protože jsem cítil velmi silnou inspiraci, jsem si přečetl článek o tom, jak koronavirus způsobil téměř likvidaci prakticky jednoho celého oboru. Ano, turismu. A zdaleka to ještě nekončí. Nemluvě o řadě dalších oborů, na kterých se podepsal. A nemám v plánu to znevažovat. Sám jsme se v tomto oboru pohyboval 7 let svého života. Ovšem zároveň v tom článku byla drobná zmínka o takové drobnosti a to létajících zavazadlech. Ano, před 50 lety utopie, ale nyní už se tvoří funkční prototypy. A v tu chvíli mi to vše začalo dávat smysl. 

Nehraji si na proroka, ale každý schopnější krizový manager a analytik si i z této drobnosti a pár dat k tomu vytvoří naprosto reálnou představu o budoucnosti a vývoji lidstva. Budeme vycházet ze základního Newtonova zákona, kdy akce vždycky způsobí reakci. Když hodíte kámen do vody, voda se začne vlnit. Když tím kamenem raději někoho trefíte, způsobí to reakci. To, zda bude útočná nebo obranná, už je na nás. Avšak rozhodně nějaká přijde. To je základní fyzikální zákon, který nijak neobejdeme.

Představte si situaci, kdy se objeví virus, který se šíří fyzickým kontaktem a může ohrozit Vaše zdraví, rodinu, práci, existenci a prakticky vše, na čem Vám záleží. Pak si představte nás jako lidi, jejichž základním instinktem je PŘEŽÍT, a to už od pradávna. A nyní, když si to převedeme na Newtonův zákon: Když se dostaneme do styku s něčím, co nás může ohrozit (což je ta akce), jaké bude naše reakce? Ano, začnete se tomu vyhýbat, hledat cesty, jak se do situace ohrožení vůbec nedostat. 

A nyní se podívejte na aktuální trh. Koronakrize zamávala doslova z celým světem a to prakticky ze dne na den. Najednou se celé lidstvo cítí ohroženě, ovšem prvkem, který zatím nemůžeme ovlivnit, tedy přírodou. Jaká bude reakce? 

Ano, začne hledat způsoby, jak tomu předejít, jak to celé obejít. Když je něco, co se zdá nezvládnutelné (dokud někdo neukáže opak), musíme najít jinou cestu. Když Vám v cestě stojí zeď a nikdo nevymyslel buldozér, prostě ji obejdete.

Proč podle Vás jsou v tomto období na vzestupu firmy jako Rohlik.cz? Protože Vám pomohou zajistit základní potřeby (tedy základní instinkt přežít), bez ohledu na Vaši fyzickou přítomnost. Ovšem bylo by naivní si myslet, že to nepůjde takto dál. Z mého pohledu tato situace povede hlavně k tomu, že budeme hledat další způsoby, jak omezit fyzický kontakt nebo jak si základní potřeby naplnit bez něj. Už nyní máme robotické vysavače, dokonce i částečně robotické zaměstnance, počítače, které nám pomáhají s hledáním téměř čehokoliv, pomalu rozumí i našim reakcím. Robotické sluhy, kteří odvádí plnohodnotnou práci, aniž byste u toho museli fyzický být. 

Ano, toto je dle mého logického uvažování, dle základního Newtonova zákona, další vývoj. Robotický průmysl a bezkontaktní aktivity či projekty budou na vzestupu. Začnou se objevovat investoři, kteří to začnou více a více podporovat, protože to bude více a více vydělávat. A čím více to bude vydělávat, tím více bude peněz na další vývoj a další zlepšování těchto směrů, protože to je to, co lidé už nyní začínají vyhledávat. A potom, co se projeví všechny následky aktuální krize, (která rozhodně nevypadá, že bude do roka pryč), se takto směrovaná energie bude násobit.

A kam to může vést? Myslíte, že je dobré hledat cesty, jak potlačit fyzické setkávání, lidské vlastnosti, schopnosti, možnosti, jen aby nás to neohrozilo?

Je bohužel pravdou, že pro mnoho z nás tato krize je, byla a dále bude, téměř likvidační. To, co tato krize způsobuje a ještě způsobí, je velmi silný negativní emocionální zážitek, nikoliv však jen na úrovní lidského jedince, ale čím dál větší části lidské populace. A jelikož máme média, tak je velmi snadné tyto zážitky násobně umocnit na úrovni celého lidstva. A ne každý se s tím umí vypořádat. Ale co když je tohle logický krok pro další vývoj?

Před každou renesancí přišel obrovský a emocionálně náročný pád. Ovšem když se na to zpětně podíváte, byl vždy ten rozkvět, ta renesance, dobrou cestou? Nebo jinak. Když se již ukázalo, že to pomohlo k dalšímu rozkvětu, stačilo to? Nikoliv. Z mého pohledu se pouze lidem otevřely další a další možnosti, ze kterých se nejsme schopni poučit a správně je využít. A stále se hledají spíše cesty, jak to zneužít, a proto se situace zopakuje a opakovat se bude. Stejně jako už několikrát určité části historie. Jen v jiné obdobě a s novými prostředky. 

Z mého pohledu, je to stále stejný vzorec, který se opakuje a opakuje a jediné, co se mění, je velikost populace, která je tím negativně ovlivněna nebo negativně ovlivněna být může a samozřejmě možnosti, které dávají moc ovlivňovat.

Podívejte se na knihy z posledních 200 let naší existence. Kolik z nich byla v té době utopie a kolik z nich je nyní realita a to naprosto běžná? Podívejte se třeba jen na knihy Julese Verna. První napsal roku 1863 a když si je přečtete, naleznete tam věci jako jsou létající balóny, ponorky, počítače. Počítač přišel až skoro o 40 let později. Ano, bylo k tomu řada předchůdců jako Abakus před 5.000 lety apod. Ale zrovna on ve své tvorbě vycházel také z toho, co v historii bylo, kam se to posunulo a dle toho odhadl další vývoj. Byl to prorok? Ne, jen velmi dobrý analytik se skvělou fantazií a nebál se sdělit srozumitelnou formou svůj názor.

Nebo co třeba Karel Čapek a jeho R.U.R či Válka s mloky?

A nyní se podívejte, co vše umíme – máme kosmické lodě, počítače, které už umí vše. Jsou dokonce vodotěsné a rok co rok přijdou nové a větší objevy, jako třeba ohýbací mobily apod. Myslíte, že jsme své možnosti vyčerpali? Ani zdaleka. Ovšem už nyní je pojem jako kybernetická bezpečnost, na kterou jsou v tajných službách celá oddělení, které s ní bojují a neustále čelí novým výzvám den co den. Jeden útok zastaví a udělají prevenci, další 3 přijdou. Stále dokola, protože se vyvíjíme, stejně jako naše možnosti.

A teď si představte například film Vzpoura strojů. Když takovou událost vymyslí ve filmu, bez jakýchkoliv technických znalostí a jen s fantazií, co teprve vrcholoví programátoři, kteří mají skvělou fantazii, finanční podporu a technické znalosti a dokonce řadu už úspěšně vyrobených předchůdců? Už nyní občas zaslechneme pojem umělá inteligence, stejně jako jsme u Verna či Čapka jen občas zaslechli pojmy jako počítač, ponorka apod. a o pár let později voilá a máme tyto spisovatele za proroky budoucnosti.

Proč na to narážím? Tato doba totiž spěje (a bude to ještě více růst) k větší podpoře robotického průmyslu, umělých inteligencí, omezování fyzického kontaktu atd. a my se toho chytneme a uděláme maximum proto, aby se to podpořilo, bez ohledu na větší souvislosti a bez myšlení na následky. Protože nám to prostě vyhovuje a máme strach z toho, co by mohlo znovu přijít po koronakrizi. 

Víte, kolikrát mně už pomohlo myšlení na nejhorší možný scénář ve firmách? Kolikrát preventivní kroky na základě tohoto myšlení doslova zachránily firmu, se kterou jsem pracoval? Nesčetněkrát. 

Tedy co z toho plyne? Z mého pohledu není největší chyba lidstva, že špatně reaguje na vývoj pandemie. Koneckonců, Vy byste věděli, jak na to správně reagovat? Nemyslím si. Já sám bych to nevěděl, protože se učíme na základě dat a zkušeností z minulosti a máme snad jako lidstvo za posledních několik staletí zkušenost s pandemií takového rázu a ještě v době, kdy je nás tu mnohokrát více a jsou diametrálně odlišné prostředky než kdysi? Z mého pohledu je chyba, že nehledáme způsoby, jak tuto situaci zvládnout, ale hledáme cesty, jak omezit fyzický kontakt. Hledáme způsoby, jak najít zkratky, která nám pomohou se kontaktům vyvarovat. Neřešíme příčinu této situace, ale zaměřujeme se pouze na následky a to je podle mě ta největší chyba, které se lidstvo může dopustit. Jenže, jak už to bývá, čím výše jsme, čím více možností máme, o to tvrdší bude pád neboli následky. 

A pokud si neuvědomíme, že to, že máme prakticky neomezené možnosti, znamená také obrovskou moc a s ní spojenou zodpovědnost, a pokud se s tím nenaučíme správně zacházet a tyto znalosti využívat správným směrem, troufám si říct, že to bude pro nás likvidační. A pokud v celé naší historii bylo někdy riziko pádu civilizace obrovské, tak nyní je násobně větší. Pokud posledních 5 let je, dle rádoby proroků a vědců, za 5 minut 12, tak nyní už máme po 12. Má výzva? Zaměřme se více na řešení příčiny než následků, protože ať chceme nebo ne, když se to nezvládne na úrovní příčiny, tak to budou stále jen nesmírně povrchní řešení, která rozhodně nejsou dlouhodobě udržitelná. A stále budeme zvládání situace odkládat, až nás to pokoří. A druhá výzva? To, že má člověk neomezenou moc, nemusí ve výsledku znamenat, že s ní může nakládat, jak se mu zlíbí, bez ohledu na následky. Protože akce VŽDY a bez vyjímek způsobí reakci. A je pouze na nás, jaká skutečně bude. A víte, jak nejvíce otestujete skutečnou osobnost člověka a jeho motivaci? Tím, že mu dáte moc….

Budu rád za Váš názor či zpětnou vazbu.

Jakub J.

Přesunout se na začátek