Příležitost nebo zkušenost
V průběhu mého života mě potkalo mnoho životních situací. Už od malička jsem byl vychován jako dospělý a celkově jsem si víc s dospělými rozuměl. Dětství jsem neměl jednoduché, ale víte co? Nevadí mi to, protože právě díky tomu jsem se naučil mnoho věcí. Například to, že ty nejjednodušší cesty nejsou nejlepší a to, co většinou způsobí, se pak opravdu jednoduše nenapravuje. Jenže než jsem si to uvědomil, byl to slušný proces, doprovázen mnoha pády, zklamáním a selháním. Myslím, že to znáte moc dobře.
Když je člověk opakovaně na dně, tak ho to donutí přemýšlet proč to tak je. Dlouhé hodiny jsem nad tím přemýšlel, stále znovu a znovu. Vždy když jsem si myslel, že to horší být nemůže, byl to jen slabší odvar toho, co teprve přišlo. Vůbec mě to nebavilo se pořád zvedat ze dna, ale vždy jsem k tomu sílu našel, prostě jsem neměl jinou možnost. Postupem času se mi začaly rýsovat myšlenky – způsoby, jak tomu vždy předejít, ale vždy to podle plánu nedopadlo, spíše téměř nikdy. Četl jsem knihy, vytvářel kurzy, ale stále to nebylo ono.
Po nějaké době jsem si ujasnil věci a vznikala nová myšlenka, která mě doprovází do teď.
Všechny situace, kterým jsem čelil, měly dva výsledky: Buď to byla zkušenost, která mě něco naučila, nebo to byla příležitost, která mě někam posunula. Změnil jsem způsob myšlení. Nerozlišoval jsem problém od problémů, ale jen to, co se nepovedlo. Zbyly mi dvě věci. Buď se nechat zlomit, nebo vstát a jít dál. Ti, kdo mě znají, vědí, že se jen tak zlomit nenechám. Takže každá situace byla zkušenost nebo příležitost, nic víc to není. Zamyslete se, když myslíte na to, kolik problémů řešíte, ať už jsou to peníze, práce nebo rodina nebo máte pocit, že máte těžký život. Co to může způsobit? Položte si jinou otázku: Co se stane potom, co zažijete nějaký pád nebo zklamání? Myslíte, že uděláte přesně tu stejnou chybu, která tomu předcházela? Ne, nikdy nebude stejná. A proč? Protože se z toho poučíte nebo ne? A co znamená zkušenost? Něco, co vás něco naučí, naprosto jednoduše řečeno. Takže rozdíl je jen v tom, jak si programujete mysl. Když budete jen řešit problémy všude, kde se dá, naprogramujete mysl na problémy. To je bohužel mnoha lidmi ověřený fakt.
Zkuste slovo problém nahradit slovem zkušenost. Nahraďte ji slovem, které symbolizuje, že jste se něco naučili, ne tím, které symbolizuje komplikaci, nepohodu, selhání, něco, co prostě nejde. Nechci po vás abyste problémy neřešili, to by byla chyba. Zkuste jim však čelit, ne před nimi utíkat, protože vás stejně jednou doženou a následky budou mnohem horší, to mi věřte. Dalším krokem po zaregistrování problémů by měla být vždy změna pohledu na věc. Změňte otázku „Proč to nejde?“, na otázku „Proč to půjde?“. V čem ta zkušenost byla dobrá a jak mi pomohla? Co se vlastně změnilo? Od té doby, co jsem začal vše brát jako příležitost nebo zkušenost, tak jsem neovlivnil množství pádů ani dalších zklamání, ale ovlivnil jsem to, jak na ně zareaguji. To je právě to nejdůležitější a rozhodne doslova o tom, zda vás to semele nebo to zvládnete.
Vždy je tam nějaká cesta, ale nečekejte silnici první třídy, druhé také ne. Mnohdy si tu cestu musíte prosekat hustým křovím a nikdo to za vás neudělá, to je tvrdá realita. Můžeme ji čelit a hledat další cesty vydlážděné hedvábím a utíkat před řešením problémů nebo se s tím prostě smířit a zvládnout to. A co vy? Jak reagujete na to co se vám děje?
Hledáte pro své podnikání nové příležitosti? Zkuste naší analýzu zdarma.
- Můžete mě sledovat na FB.
- Můžete taky sledovat mou práci na FB stránce.
- A pokud ani tohle nestačí, staňte se součástí stejně smýšlející komunity lidí, kde se rádi o Vás něco dozvíme. 🙂
Budu rád také za komentář zde, jak na Vás článek působí a zda s tím souhlasíte nebo nikoliv. Jsem rád i za typy na zlepšení. 🙂
Nepoučitelný workoholik, který se nemohl dívat na to, jak se tvoří svět bez něj.